07 בספטמבר, 2015

האחרת היא אני

זהו. זה שיא השיאים. עטרה אופק מצאה את הספר שראוי להיכנס לרשימת קריאת החובה לחטיבות ביניים (בנט, לטיפולך), פלוס קובץ שירי ע. הלל שכל ספריה קטנה חייבת

וואו. אין לי מלה אחרת, בחיי. זו התגובה המיידית שלי בסיום "אגם הצללים", ספר הפנטזיה המעולה של רוני גלבפיש. מי תיאר לעצמו שאפשר לכתוב כאן ועכשיו עלילת פנטזיה נהדרת לנוער, ישראלית כל-כך שכל תרגום לשפה אחרת יעשה לה עוול, פנטזיה שתדבר בעצם לכל גיל (כמו כל ספר טוב באמת) ותהיה מותחת ומרתקת ועם זאת מאלפת, מעצימה ומעשירה, כזאת שיכולה אפילו לשנות חיים, לגמרי מבלי משים – ללא שום הטפות ונאומים, מהדלת האחורית, כמו שצריך – ופתאום הקורא הצעיר מתחיל מבלי דעת להאזין למלים, להקשיב ולהבין את שפתה של שירה עברית עתיקה וחדשה, לפתח רגישות לצלילים ולמצלולים שעד כה ספג כמובנים מאליהם, ופתאום אותו קורא צעיר מבחין בגיאוגרפיה הייחודית של הארץ שהוא חי בה, ובהיסטוריה שלה ובתרבותה – וכל זה בלי שיהיה לו מושג שזה קורה לו, לגמרי בחשאי ובלי דעת, כי בינתיים הוא שקוע בעלילה מופלאה, שבה הגיבורים הם ילדים בגילאי העשרה, והם חכמים יותר מהמבוגרים האחראים עליהם, והם יכולים להחריב את העולם או להציל אותו. וראו זה פלא – הקורא (בלי קשר לגילו) מאמין לכל מלה.

כי כן, נראה שזה מסוג הספרים שנקטפים מהנצח, סיפור של אמת עם מקום משלו בעולם, ויהיה נפלא אם יהיו לו המשכים, כי הדמויות מעניינות מכדי להיפרד מהן מקץ ספר בודד. על מה הספר ומה קורה בו תוכלו לקרוא כאן וכאן וכאן, אבל לא חייבים לקרוא את העלילה כפשוטה. אפשר לקרוא את "אגם הצללים" גם כספר חניכה נשי, שגיבורותיו התאומות הן בעצם נפשה החצויה של נערה אחת, שנאלצת לעבור דרך ארוכה ומייסרת ולהתנכר בכל פעם לחלק אחר שבה, כמו גם להוריה, לאחיה ולחבריה, כדי להכניע זאבים ונמרות בתוכה, עד שהיא מכירה סופסוף בכוחה שלה, מאמינה בו וזוכה בשלמות נפשית, שבה שני חצאיה מתאחדים ומצילים את עולמה. אם תרצו, אין זו אגדה.

הספר יצא בהוצאה עצמית בעזרת מימון-המון, ולוּ אני מו"ל – הייתי משקיעה בספרי ההמשך. ואילו התייעצו איתי במשרד החינוך, הייתי מכניסה אותו כספר חובה לשיעורי הספרות בחטיבת הביניים. ספר מכושף ומכשף, בעברית נהדרת, ספר מפתיע שלא מפסיק לצלול למעמקים ולהמריא לגבהים עד העמוד האחרון, והנה גם פרק ראשון לטעימה. לבני 11 ומעלה, כולל אחים גדולים, הורים וסבתות.

"אגם הצללים" מאת רוני גלבפיש (הוצ' דג הזהב, 462 עמ') – 60 ש"ח כולל משלוח בחנות הצללים (במקום 69 ש"ח מחיר מלא)

 

 

שמח לי כל-ככה

הילד הכי מוצלח. "שמש במרום זורחת" - ע. הלל

הילד הכי מוצלח. "שמש במרום זורחת" – ע. הלל

והנה אוצר לקטנים: רוצים שהילדים שלכם יפנימו את ארגז הקסמים של השפה העברית, את האפשרויות העליזות הגלומות בלשוננו הגמישה, שכיף ללוש ולשחק בה? נו פרובלם. פשוט תשיגו להם את "שמש במרום זורחת" של ע' הלל – אוסף שירי ילדים שכולו שמחה יצירתית וסקרנות ואופטימיות והפתעות מאוירות – שאתפלא אם לא יככב עד מהרה בשעות הסיפור הפרטיות שלכם, מה גם שחלק משירי האוסף מולחנים ומוכרים להורים ולסבים.

סדרת שירי המופת של דביר היא בעצמה אוצר בלום: קבצי שירי ילדים מאת טובי המשוררים (ביאליק, מרים ילן-שטקליס, אנדה עמיר, לאה גולדברג ונורית זרחי), עם איורים מאת מיטב המאיירים (בתיה קולטון, דוד פולונסקי, אורה איתן, עפרה עמית ולנה גוברמן, בהתאמה), בעיצוב מעולה ומאיר עיניים. כמו אצל עמיתיה, גם איוריה העדינים של צרפתי מעשירים ומשדרגים את חוויית הקריאה לפעוט המתבונן, בעודו מקשיב רוב קשב לחרוזים המלבבים של ע' הלל, המשתעשעים בעברית כמו בפלסטלינה. מומלץ בחום להרגיל את האוזן הקטנטנה לשירה משובחת כזו מוקדם ככל האפשר, לפחות מגיל שלוש, ועד שהם מעדיפים לקרוא בעצמם (ואם יש אחים גדולים בבית – בקשו מהם שיקריאו לקטנים, וכולם ייצאו מורווחים).

"שמש במרום זורחת", משירי ע' הלל (איירה: עינת צרפתי, עורכת הסדרה: יעל גובר, הוצ' דביר, 71 עמ', מנוקד) – 49 ש"ח בחנות "המגדלור" (במקום 54 ש"ח מחיר מלא)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד באופנה