לא יוצאים מהחדר עד כסלו. שרשרת דגלי מופעי ירח רקומים בעבודת יד, "בד בבד"
לא יוצאים מהחדר עד כסלו. שרשרת דגלי מופעי ירח רקומים בעבודת יד, "בד בבד"

אם לשפוט לפי הרקורד הרפואי שצברנו לאחרונה – סטרפטוקוק לקטן / וירוס לאמצעית / תפרים בסנטר לגדול – אין די אישורי מחלה בעולם שיספיקו לנו עד סוף העונה. אבל היי – אם אי אפשר להילחם בהם, לפחות נצטרף. כך מצאנו עצמנו מעבירים ימים שלמים עם חבורת השבורים שלנו ומגלים שעד שעה 08:30 כבר מיצינו בחדר, בסלון ובמזווה די את הכל. רגע לפני שאנחנו מושיבים אותם מול “יצאת צדיק” – תפסנו שתי חנויות שיעזרו להעסיק אותם לפחות עד שהאנטיביוטיקה וויל קיק אין (סליחה בוס, עד 2020 אנחנו מגיעים. לא יום אחרי):

 
#1 “בּד בּבד
בקיבוץ מעגן מיכאל עומדת חנות מופלאה ומיוחדת במינה, לפריטי טקסטיל ועץ יפהפיים, בעיקר לילדים, שמייצרים – מי שיכולים בקלות להיות סבים שלהם – גמלאי וגמלאיות הקיבוץ. הכל החל ב-2005 כשאחת החברות הצעירות החליטה להפיח במתפרה הקיבוצית רוח של עשייה חדשה ולהקים בה מרכז תעסוקה חברתי, לכל מי שרוצה להמשיך ליצור ולעבוד, תוך הכוונה והקפדה על רמת גימור גבוהה ומסורות מלאכת-יד מפעם – אך בסטייל וטעם עדכני מעכשיו. בהמשך הצטרפו לצוות בוגרות לימודי איור, עיצוב-פנים וצילום מהקיבוץ, שעיצבו והגו פריטים שהחברים יכולים לנגר, לתפור, להכין יחד איתן, ובכן, בד בבד (וחלקם אף פיתחו מוצרים משלהם).

כך, כבר למעלה מעשור, מגיעות הנה ברובן פנסיונריות-מיכאל, להן מתאימות המעצבות את סוגי העבודות, מכינות בדים גזורים מראש, חוטי רקמה, חלקי עץ לצביעה וכל מה שדורש גימור קל, פשוט ונעים באצבעות. עד שלבסוף יוצאות מהמתפרה שמיכות, כריות, דגלי אותיות רקומים, מצעים, בגדי ים, תחתונים מגניבים, שכמיות ופונצ’ו נגד גשם (בקרוב), או גולת הכותרת – תחפושות רכות ומקוריות (כמו חסידה, גירית, כריש, צב, כבשה, צפרדע ועוד), שנוח וכיף ללבוש כל השנה. בנגרייה שבמקום מכינים במקביל קוביות עץ בצבעים מדויקים, משחקי השחלה, שרפרפים יפים, מיטה לבובות, צעצועים על גלגלים והפתעות נוספות. יש גם מוצרים שמשלבים בין המחלקות, כמו אוניברסיטה מעוגלת משופעת פרטי-בד, או טבעת-נשכן מעץ עם אוזני ארנב רכות. בין לבין ממשיכה המתפרה לספק גם שירותי תיקונים או בקשות אישיות לחברים (ווילונות לבתים, עיצוב לגנים ולערבי תרבות).

הכל נעשה באווירה נעימה, שמאפשרת מפגש, חשיבה יצירתית ועשייה ידנית בכמויות קטנות (שמספיקות כדי להמשיך ולקיים את פעילות המרכז), או בשיטת וואן-אוף-אה-קיינד התומכת בייצור אקולוגי אישי ואנטי-תעשייתי, תוך הקפדה על קיימות וסחר הוגן (כל הבדים טבעיים ונקנים מחנויות שסגרו ונתקעו עם סטוק גדול ומיצרנים מקומיים בלבד). אין יותר ווין-ווין-ווין מזה.

פריטי בד ועץ – החל מ-14 ש”ח לאות רקומה על דגלון-בד
להשיג בחנות “בד בבד”, פרטים בפייסבוק, אינסטגרם או במרכז המלאכה במעגן מיכאל, 09:00-16:00, בתיאום מראש בטל’: 04.6394381 (יוצאים להפסקה בצהריים)


מסורות של פעם, בטעם של עכשיו. בד בבד

מסורות של פעם, בטעם של עכשיו. בד בבד

 

 

 

 

 

#2 “אפונה


נמרת-הנייר, עדי ינובסקי, היא מי שאתם הולכים לשלוח לה בקרוב בונבוניירה. כי במקביל לעבודתה כמעצבת גרפית, מה שהיא הכי אוהבת לעשות בכל רגע פנוי – הוא לפתח עוד הפעלת-נייר משגעת לילדים, שתעביר לכם בכיף ימי מחלה, “בתים מארחים” ופליידייטס מנג’סים. עדי, שבכלל עסקה בכלכלנות – למדה בערבים עיצוב גרפי ואופנה. לאחר שעברה לגור לתקופה קצרה עם בן זוגה באילת, עזבה את הבנק בו עבדה, והחלה להתרכז בעיצוב. עם לידת בנה, תפרה עבורו מיני בובות מבד ומחומרים שמצאה בבית (דמויות על גלילי טואלט או עיר מקרטוני חלב). עד שלפני 4 שנים החליטה לפתוח מותג קטן לקטנטנים (מכאן ההשראה לשם “אפונה”), שיירכז את כל עיצוביה ויציע עוד המון הפעלות מאוירות להפליא בידה – שיהיו כולן שיתופיות ופתוחות להורדה (בשחור לבן או בצבע, לבחירתכם). הכל תוך דגש ירוק על שימוש חוזר, ובמחיר קרמבו וחצי (פייר, יש אותך ביותר פייר?). אפשר להדפיס משחקי דמיון, ליצור מפלצות, גיבורות או נסיכות על גלילים, להמחיז את “הזחל הרעב” או “איילת מטיילת”, להוריד בינגו כבאים, מסכות, מוביילים, מריונטות ומה לא. יש לה הפעלות מותאמות לכל חג, וגם מיתוג שלם לימי הולדת – מניירות האריזה, דרך הקישוטים ועד שקיות הפתעה תלת מימדיות. ועוד לא דיברנו על פריטי הטקסטיל: תיקי ומשטחי החתלה, דגלונים, ראשי בובות, סוסי-מטאטא, וגם בובות תיאטרון יפהפיות מלֶבֵד להצגת קלאסיקות מספרי ילדים (היינו שלך בחבורה מ”תירס חם”). ווינטר איז קאמינג? ברינג איט און!קבצי הפעלות נייר ופריטי טקסטיל לילדים – החל מ-12 ש”ח לקובץ להדפסה
להשיג בחנות “אפונה”, פרטים נוספים בפייסבוק ובאינסטגרם