ככה נולדת לוחמת צדק. " אל תגנבו לי את התור" - עודה בשאראת
ככה נולדת לוחמת צדק. " אל תגנבו לי את התור" - עודה בשאראת

3 ספרים חדשים שעילעלנו בהם בלי בושה כמעט עד הסוף בחנות, הכירו לנו 3 גיבורות, קטנות וגדולות, שעוררו אחר-כך בבית שיחה על פמיניזם, לקיחת אחריות, עשיית מעשה והליכה עצמאית בעקבות צו הלב – יותר מכל שיעור מגומגם שאי פעם ניסינו להעביר. הזמינו כל אחת מהן לשעת הסיפור הבאה, ולא תאמינו עם כמה השראה הבית יקום למחרת:


#1 (בתמונה למעלה)
מי ומה – “אל תגנבו לי את התור” מאת עודה בשאראת, איירה: בתיה קולטון (מסדרת “מתחילים לקרוא”, הוצאת כתר)
על מה ולמה – הספר הראשון של הסופר והפובלציסט עודה בשאראת, תושב הכפר יפיע, יצא לאור לאחרונה ואין מתאים ממנו למתחילי ומתחילות קריאה, שזה עתה מגבשים דעה על עצמם והעולם. הסיפור המקסים והסוחף עוקב אחר חלא, תלמידת כיתה ב’, הקרויה על שם בתו של הסופר (ואף שואבת השראה מסיפורה האמיתי): לאחר שעקפו אותה שוב ושוב בתור במכולת, ועוד בפעם הראשונה בה הלכה לקנות בעצמה מצרכים (אחד השלבים המרגשים!), חלא חוזרת הביתה זועמת ועם צורך לעשות מעשה, כדי שהיא וחבריה לא יהיו שקופים בתור וישמיעו קולם. בעידוד הוריה, מתחילה חלא לגבש סביבה חבורה עם מטרה, שלומדת יחד איך לארגן התנגדות חברתית, הפגנה ומבצע הסברה כולל – החל ממה כותבים בפלאייר ועד מי אחראי על המסרים שצועקים במגה-פון. בחלוקה לפרקים קצרים ונהדרים, יתוודעו הקוראים ללוחמת צדק אמיתית ועכשווית, בת גילם וזמנם, ועד כמה אפשרי לשנות כל מציאות, אפילו כשמדובר בלקנות דובונים במכולת. בונוס כיפי: חפשו את חלא האמיתית מפגינה בראש עמוד הפייסבוק של אביה (או חכו לבחירות המקומיות ביפיע, 2026, הימור שלנו).
כמה כמהעכשיו ב-39 ש”ח בלבד ב”מגדלור” (משתתף גם במבצע סופשנה בחנות: 3 ספרי ילדים ב-99 ש”ח, 2 ספרי מבוגרים ב-90 ש”ח); או בחנויות ספרים ברחבי הארץ#2
מי ומה – “אני, זהבה ושלושה דובים” של תמר בר זאב; כתב – מיכאל גורביץ'(הוצאת נאו פרודקשן, רוני ראוזניץ)על מה ולמה – כבוגרת לימודי אמנות ואיור (בארץ ובניו יורק), ואחרי שנים שאיירה ספרים, החליטה תמר בר זאב, לפני כמעט 15 שנים, לחזור לצייר. המעבר בין התחומים הוליד פרויקט אמנותי, עדין ומיוחד, ששכב במגירתה וחיכה לתורו. תגובות נלהבות מצד כל מי שהציץ – עודד אותה להוציא לאחרונה סופסוף את זהבה הפרטית שלה לאור, בספר קריאה ועיון בהשראת המעשייה הקלאסית, שמתאים לכל גיל. כשהיא משלבת בין עפרונות צבעוניים לקולאז’ים בגזירה ידנית, ציירה תמר סיפור מסע והתבגרות של זהבה האמיצה, הצועדת לבדה למעבה היער בדרך לא דרך, פורצת לבית הדובים, טועמת, נרדמת וחוזרת חזרה, בלי להיזהר או לבקש רשות מאיש. אבל הפעם, ובליווי טקסט מינימליסטי (של מיכאל גורביץ’), סיפורה נחשף מזווית ראיה של דובר מסתורי, דמות אנונימית שמעניקה אווירה בלשית לאגדה. בכל עמוד וציור רוחבי יפהפה תגלו פרטים קטנים ומשעשעים שתמר שתלה, המזמנים מבט מעמיק יותר, עד לפתרון החידה: מי המספר השומר ומלווה את זהבה, מהכותרת ועד העמוד האחרון? הכי חדר בריחה ספרותי.
כמה כמה – 60 ש”ח, להשיג בלעדית ב”המגדלור”; ובטל’ לתמר בר זאב 052.8399198
#3
מי ומה – “קטנות גדולות: סימון דה בובואר” מאת איסבל סנצ’ז וגארה, איירה: כריסטין רוסה (נוסח עברי: אבירמה גולן, הוצאת צלטנר)


על מה ולמה – הספר החדש ב-“קטנות גדולות”, סדרת ביוגרפיות מאוירות על ילדותן ובגרותן של נשים מעוררות השראה מרחבי העולם (פלוס סדרת-בת על גיבורות מקומיות), עוקב הפעם אחר הסופרת והוגת הדעות הפנימיסטית הבולטת, פורצת הדרך והמחשבה, סימון דה בובואר. כבת למשפחה פריזאית עשירה ומשכילה, הפכה סימון כבר בגיל צעיר מודעת לדעות קדומות לגבי נשים, לקיפוח ולחוסר שיוויון מגדרי-חברתי. ככל שבגרה, למדה להטיל ספק ולחפש תשובות לשאלות גדולות יותר, אותן מצאה לבסוף בלימודי פילוסופיה. חפשו בספר את אחת התשובות הידועות שהנחילה אז כשיעור מהפכני לחברה הצרפתית, אותו שווה להעביר הלאה לקוראים צעירים בכל גיל ומין: “את לא נולדת אישה, את נעשית אישה”. תופס חזק עד היום.
כמה כמהעכשיו ב-39 ש”ח בלבד ב”מגדלור” (משתתף גם במבצע סופשנה בחנות: 3 ספרי ילדים ב-99 ש”ח, 2 ספרי מבוגרים ב-90 ש”ח); או בחנויות ספרים ברחבי הארץ