נמרים של נייר, אחד אחת. קיר האוריגמי "גריד 128" של אילן גריבי, מתוך התערוכה
נמרים של נייר, אחד אחת. קיר האוריגמי "גריד 128" של אילן גריבי, מתוך התערוכה

חשבנו שהעובדה שיש לנו מגירה מלאה בכרטיסי ברכה, סלסלת וואשי טייפ גדושה ומערום עטיפות יפות – הופכת אותנו לנמרים מדופלמים של נייר. ובכן, אחרי ביקור בתערוכת הנייר המהפנטת במוזיאון ארץ ישראל, הבנו שהכי רחוק שנגיע אליו עם הפאטיש שלנו זה מקסימום לקוואה-קוואה (תבחרו צבע ומספר!).

התערוכה “מצבי קיצון – נייר ישראלי”, שמתאימה לא רק לחובבי הז’אנר, אלא לכל המשפחה (בכל זאת, גרים איתנו כמה מאמני עיסת הנייר החשובים בדורם), היא ה-3 בסדרה שמקדיש המוזיאון לנושא, ונחשבת לפורצת הדרך והנועזת מכולן. הפעם תמצאו כאן 65 עבודות יפהפיות ואולטרה-מושקעות שמותחות את גבולות היצירה מנייר עד קצה אזני-החמור, ומוכיחות מה ניתן לעשות עם החומר שהוכרז כמעט כפרסונה נון-גרטה בעולמנו הממוחשב. כל המציגים (מכל תחום אמנות שתרצו) הצליחו להביא את חומר הגלם הדו-מימדי הזה אל, ובכן, מצבי קיצון מופלאים, כך שבמקום שישמש שוב כמצע שמאחורי העבודה, הופך הנייר לעניין המרכזי.

יש למשל קיר אורות עשוי קוביות נייר, שמופעל כשתעברו מאחוריו (של אירה רזניק וטליא ינובר); יש תמונת רישום ענקית של יער הכרמל לאחר השריפה, שבוצעה בעזרת מחט וחירור סזיפי של נייר שקוף (סימה לוין, את מדהימה); או מפת נייר עדינה ממנה נחתכו פרוסות כך שתדמה את חיפה בעתיד דיסטופי (קרן בל הלל). יש עיר גמישה שהורכבה מאלפי גלילי נייר שנחתכו משוליו הלא מודפסים של עיתון הארץ ונטבלו בזהב (דנה בלום, זה מרהיב); קיר קיפולי אוריגמי בלתי אפשריים ליד אנושית (אילן גריבי); מיצב משולשי קרטון בצורת נטיף-זקיף המשלבים וידאו וסאונד (הראל בן נון ותומר אשכנזי); דגמי כלי נשק מוקטנים פרושים ונעוצים על קיר כאוסף פרפרים (רותם ריטוב); ועוד עבודות שפשוט חייבים לראות מקרוב כדי להאמין שהכל כאן בעצם עבודת ניירת.

במקום עוד שבת מיוזעת וסתמית בגינה – קחו את עצמכם לתערוכה, וחישבו פעמיים לפני תשליך קבלות הויזה הבא. אולי נעשה איתן משהו? הן גם ככה במצב קיצון.


התערוכה “מצבי קיצון – נייר ישראלי” (אוצרת: ענת גטניו) – עד 30.9.17
מוזיאון ארץ ישראל, חיים לבנון 2, רמת אביב, תל אביב. בשבת 24.6 בין 10:30-13:00 יתקיימו סיורים מודרכים בתערוכה הכלולים במחיר הכרטיס, וגם סדנת יצירה עם אמן הנייר אילן גריבי (23 ש”ח).

 

מגולגלים בתוך נייר עיתון. "ארץ סמויה" של דנה בלום (צילום: יח"צ)

מגולגלים בתוך נייר עיתון. “ארץ סמויה” של דנה בלום (צילום: יח”צ)

 

 

מגולגלים בתוך נייר מוזהב. מימין: עבודה של כרמל אילן, משמאל: של מירית ויינשטוק

מגולגלים בתוך נייר מוזהב. מימין: עבודה של כרמל אילן, משמאל: של מירית ויינשטוק

 

 

או, ככה מכינים סירה! "ספינות רפאים" של נעמה אופנהיים

או, ככה מכינים סירה! “ספינות רפאים” של נעמה אופנהיים

 

 

שוזרת בנייר. עבודתה של הילה בן ארי

שוזרת בנייר. עבודתה של הילה בן ארי

 

 

יפה לך נייר. שמלת La Grande Robe של מירב פלג

יפה לך נייר. שמלת La Grande Robe של מירב פלג

 

 

עבודת נמלים. "חוף מבטחים" של טלי בלומנאו

עבודת נמלים. “חוף מבטחים” של טלי בלומנאו

 

 

נמרה של עדינות. מפת חיתוכי נייר של קרן בן הלל

נמרה של עדינות. מפת חיתוכי נייר של קרן בן הלל

 

 

עבודת ניירת פורצת דרך. מימין: "תוהו ובוהו", הראל בן נון ותומר אשכנזי (צילום: הדר סייפן); משמאל: קיר האורות של אירה רזניק וטליא ינובר (צילום: טל גליק)

עבודת ניירת פורצת דרך. מימין: “תוהו ובוהו”, הראל בן נון ותומר אשכנזי (צילום: הדר סייפן); משמאל: קיר האורות של אירה רזניק וטליא ינובר (צילום: טל גליק)