אפשר להצטרף לחבורה? "החופש הגדול של ניקולא הקטן" - רנה גוסיני
אפשר להצטרף לחבורה? "החופש הגדול של ניקולא הקטן" - רנה גוסיני

קצת קשה להירדם לצדי כשאני קוראת לפני השינה ספר מסדרת “ניקולא הקטן“: במקרה הטוב המיטה כולה רועדת מרוב צחוק כבוש, ובמקרה הפחות-טוב אני צוחקת בקול רם. לפיכך מומלץ לקרוא את הספרים האלה היכן שלא תפריעו לאיש, ויפה שעה אחת קודם.

למי שאינו מכיר את ניקולא (חור בהשכלה, שכדאי להזדרז ולסתום) – מדובר בילד צרפתי חמדמד כבן שמונה, שמתאר לתומו את חיי היומיום שלו בבית ובבית-הספר (באמצע המאה שעברה), ומה שמקסים בתיאוריו הוא השילוב הבלתי-נתפס של תום ילדות טהור עם ממזריות בוגרת. בעצם, כשרואים את חיוכו הקונדסי של יוצרו הדגול, שהוא גם אביה של דמות הקומיקס הנודעת אסטריקס, מבינים הכל. כך, למשל, ניקולא יכול לספר על אחד הילדים שפגש במחנה-הקיץ “ברטן הוא חבר שלי, וזה נכון שהוא בלתי-נסבל. כיף איתו נורא”, או לתאר את דמויות המבוגרים – הוריו, מוריו ואחרים בסביבתו – באור מגוחך להתפקע, בעוד שהוא עצמו אינו מודע כביכול לגיחוך ומקבל את הדברים כפשוטם.

ואגב מודעוּת, נדמה לי שספר טוב באמת הוא כזה שמאפשר לקורא לקחת חלק פעיל בתהליך היצירה – כשהסופר סומך עליך שתבין דבר מתוך דבר, בלי שהוא ילעס לך אותו במפורש, ופתאום במקום קריאה פסיבית מתעוררות לך כל מיני סינפסות במוח; וכשזה קורה לקורא צעיר בספר ילדים, כמו בספרי ניקולא – זה נס קטן. רישומי הקריקטורה של סמפה נפלאים, התרגום משובב נפש, והנה אפילו 3 פרקים ראשונים לטעימה (ומומלץ כמובן לרכוש גם את שני הספרים האחרים). לבני 7 ומעלה-מעלה.

“החופש הגדול של ניקולא הקטן”, מאת רנה גוסיני (מצרפתית: מיכל פז-קלפ, אייר: ז’אן ז’אק סמפה, הוצ’ כנרת, 160 עמ’, מנוקד) – 55.20 ש”ח בבוקמי, במקום 69 ש”ח מחיר מלא

 #2
אוסף פרטי

בעיקר ימי חמישי. "איזה יום שמח" - תלמה אליגון-רוז


רבים משירי הילדים שכתבה תלמה אליגון-רוז הפכו כבר מזמן לקלאסיקה והם מככבים ברפרטואר הביתי של אינספור משפחות לאורך הדורות, כאילו היו כאן מאז ומעולם: “איזה יום שמח לי היום”, “לאבא שלי יש סולם”, “שתיים ועוד שתיים הן ארבע”, “החתול שמיל” ועוד. האנתולוגיות הוותיקות של אליגון-רוז, “100 שירים ראשונים” ו”100 סיפורים ראשונים”, שכריכותיהם תמיד בלויות מרוב שימוש, היו פריט חובה בכל בית כשהבנות שלי היו קטנות. לכן משמח שכעת יצא אוסף חדש ממבחר שיריה וסיפוריה של המחברת הפורה, בלוויית איורים נפלאים של הלה חבקין, לטובת הדורות החדשים והוריהם וסביהם. בילוי משפחתי מענג לבני שנתיים עד שבע.

“איזה יום שמח”, מאת תלמה אליגון-רוז (איירה: הלה חבקין, הוצ’ כנרת, 80 עמ’, מנוקד), 54.40 ש”ח בבוקנט, במקום 68 ש”ח מחיר מלא