גם אצלנו לא קורה שום דבר. עטיפת הספר - רק פה לא קרה שום דבר
גם אצלנו לא קורה שום דבר. עטיפת הספר - רק פה לא קרה שום דבר

גילוי נאות: הספר הזה הגיע אלי כקובץ במחשב, התחלתי לקרוא אותו עם אפס ציפיות ולאושרי גיליתי כתיבה מעולה של סופרת אמיתית. נשאבתי לתוכו בתענוג, ערכתי בקלי קלות (לא היה כמעט מה לשנות) והעברתי לבתי הגדולה, לאמא שלי ולמו”לית (והעורכת המצוינת) עליזה ציגלר, ושלושתן קראו אותו ובכו. שככה יהיה לי טוב. אז מה, בגלל זה אני לא יכולה להמליץ עליו כאן? אדרבא ואדרבא. זה ספר מטלטל, ממסטל (מלא ג’וינטים ומוזיקה טובה), כזה שעושה מסאז’ עמוק ללב, כתוב נפלא, בשפת דיבור טבעית לגמרי – מונולוגים של ארבע דמויות שונות שחייהן מצטלבים אלה באלה: דניאלה, צעירה מתלבטת וקצת אבודה; אמא שלה, אלמה, שעלתה איתה (כילדונת בת ארבע) מארגנטינה של הגנרלים, אחרי שנעצרה שם עם בעלה; דן, ידיד הנפש של דניאלה, שמעדיף להיות אהובה; ויעל, פסיכולוגית ממוצא ארגנטיני, וגם רעיה ואם לפעוטה ולתינוקת (“הערב הוא בליל מטורף של חביתות ומקלחות ובכי” – היש תיאור מדויק מזה לערב ביתי עם פעוטות?) שדניאלה מגיעה אליה לצורך הליך בירוקרטי ונפשותיהן נקשרות; וביניהם משובצים קטעי יומן קצרים שדניאלה מתחילה לכתוב בעקבות הפגישה עם יעל. לאט-לאט מתגלים סודות, חלקם קשים ואפלים, שכבות עמוקות מתקלפות, זכרונות קבורים צצים ויוצאים לאור והחושך מתחיל להתבהר.

ניכר שסלע יודעת על מה היא כותבת, כי במידה מסוימת זה גם הסיפור שלה. זה ספר נהדר על אהבה ועל חברות ועל סודות ושקרים ועל גילוי עצמי, והוא ידבר לקוראים בכל גיל – צעירים, הורים וסבים (אם לאמא שלי החמודה לא הפריע להתמוגג ממנו למרות כל העשן המתוק שמפריחים שם, זה סימן בדוק שהוא מתאים גם לסחים גמורים). אוצו רוצו.

“רק פה לא קרה שום דבר”, מאת פאולה אנדריאה סלע (ליריקה/ ידיעות ספרים, 398 עמ’), 52 ש”ח בחנות “המגדלור” במקום 98 ש”ח מחיר מלא


נא נא בננה

מגלה לכם את הסוד. ספרה החדש של רחל טלשיר

 


אחרי שכבר היללתי פה את ספרה הקודם של המחברת, שסיפק 100 כללים פשוטים לאכילה בריאה, הופיע כעת ספר ההמשך המוצלח ובו “100 מתכונים טעימים לחיים בריאים”. גם מי שלא מתכוון להחליף את התזונה שלו מן היסוד או לטרוח יותר מדי במטבח (על הכנת אוכל שרובו נא) ימצא כאן המון מידע מעשיר, עצות טובות וטיפים שימושיים שיעזרו לכן להיות יותר יפות, צעירות, רזות ובלונדיניות (סליחה על האפליה המגדרית, הסבר במשפט הראשון פה. וסליחה על הבלונדיניות, נסחפתי). מלבד הקדמה מאירת עיניים יש לצד כל מתכון הסברים רלוונטיים ומחכימים, ובין המתכונים פזורות הרחבות והבהרות על היתרונות של חלק ממרכיביהם (ירקות ופירות מסוימים, מרקים ודגנים כאלה ואחרים) ועל הכללים שמאחורי שיטתה הסודית של טלשיר לחיים בריאים. שימו לב שהמלה בריאות על הטיותיה מופיעה כאן רק שלוש פעמים (התאפקתי). אופס, ארבע. אבל זה העיקר, אחרי הכל.

“השיטה הסודית: המתכונים” מאת רחל טלשיר (איורים: עמוס בידרמן, הוצ’ כתר, 187 עמ’), 42 ש”ח בחנות “המגדלור” במקום 98 ש”ח מחיר מלא