כזה אין לכם בסלון. מתוך" הלוגי, האירוני והאבסורד", רון גלעד
כזה אין לכם בסלון. מתוך" הלוגי, האירוני והאבסורד", רון גלעד

יום שבת בערב, בהחלטה נחושה לעצור את בריחת המוחות המשפחתית, כיבינו את הטלוויזיה ויצאנו לשטוף את העיניים במשהו שלא כולל ארבעה שופטים ומיקרופון. לייתר דיוק – יצאנו לראות אמנות. לא משהו שעושים כל יום, יו נואו.

אז רגע לפני שהן נסגרות, יש לכם הזדמנות אחרונה לבקר בארבע תערוכות שתפסנו אנחנו. מתחילים עם תערוכת עיצוב תעשייתי יפה, וממשיכים מיד לעוד שתי תערוכות ציורים (שיינעלו בעוד שבוע!) ומיצב סאונד שאתם חייבים לשמוע. זוהי קריאה אחרונה, שלא תגידו שלא ידעתם וזה:


#1 (בתמונה למעלה)
המציג – רון גלעד (אוצרת: מאירה יגיד-חיימוביץ’)
שם התערוכה – “הלוגי, האירוני והאבסורד”
עד מתי ואיפה – תאריך נעילה: 28.12.13, מוזיאון תל אביב לאמנות, שד’ שאול המלך 27, תל אביב, עוד טעימה ושעות פתיחה באתר.
מה רואים – שמונים עבודות המציגות רהיטים בלתי אפשריים, או חפצים אסתטיים שמטילים ספק בכוחות הפיזיקה ומגדירים מחדש מהי פונקציונליות. כך למשל תתפסו עשן שעשוי משיש, דלתות עץ שכופפו ליצירת חלל מעוגל, כסאות מיניאטורים שמשמשים בעצמם כרגליים לספה גדולה, ומיני יצירות שלא מוצאים באיקאה.


#2

בדרך לגב' לוין. מתוך התערוכה "מינוס 1", ערן וולקובסקי


המציג –  ערן וולקובסקי (אוצרת: נוגה דוידסון)
שם התערוכה – “מינוס 1”
עד מתי ואיפה – 16.11.13, גלריה Raw-Art שביל המרץ 3 (בניין 8, קומה 4), תל אביב, טל’: 03-6832559, עוד עבודות ושעות פתיחה באתר.
מה רואים – סדרת ציורים ריאליסטיים, המציגים חללי בניינים ציבוריים טיפוסיים כמו מסדרונות ארוכים, חדרי מדרגות ומבואות כניסה במבני משרדים, בנייני מגורים וחללים תעשייתיים. בעזרת עיוותים שיצר האמן ומשחקי פרספקטיבה, הופכים החללים היומיומיים פתאום למבוך קלסטרופובי, לימבו של עליות וירידות, עם אפקט אופטי ופסיכולוגי למתבונן. את השמות והאנשים שבמסדרונות לא תראו, אלא רק קווי אורך ורוחב בצבעוניות מונוכרומטית, שתגרום לכם להעריך מחדש את חדר המדרגות שלכם. רוצו לשלם וועד בית.#3

שקט, מקשיבים. מתוך המיצב של ג'נט קארדיף ל-SHOWTIME


המציגות – ג’נט קארדיף, נעמה צבר, אלונה רודה (אוצרת: הדס מאור)
שם התערוכה – Showtime
עד מתי ואיפה – 23.11.13, ביתן הלנה רובינשטיין, שד’ תרס”ט 6, תל אביב, שעות פתיחה ורשימת הופעות מוזיקליות שיוצגו במיצב – באתר התערוכה
מה רואים – שלושה מיצבים גדולים (המוצגים בקומות נפרדות בביתן) בנושא סאונד וכיצד ניתן להפוך אותו לחומר נוכח שתוכלו להרגיש. בקומה העליונה למשל, מחכים לכם 40 רמקולים המשמיעים כל אחד – קול אחד בלבד שהוקלט עבור היצירה Spem in Alium (תומאס טאליס, 1573), ורק ביחד מייצרים אפקט תלת מימדי של סאונד. בקומת הכניסה תמצאו עבודה של נעמה צבר, ובה קירות מנותקים שבהם הוטמעו מגברים, רמקולים, מוניטור וציוד במה. הקירות שמתפקדים גם כפסלים, הופכים לאמצעי הגברה בכל יום חמישי בערב, כשהאמנית עצמה מופיעה עליהם עם מוזיקאים שונים. בקומה התחתונה, מזמינה אתכם אלונה רודה להיכנס לחלל חשוך ולעלות על במת עץ ממנה בוקעת מוזיקה נמוכה המסונכרנת עם מעברי תאורה יפים. בסיום היצירה החלל שנותר דומם יואר בבת אחת באור עבודה בהיר ומפתיע.
#4


שוברת לבבות גדולה. עבודות של חן שיש, מתוך "לא היה לי לב להעיר אותך"


המציגה – חן שיש (אוצר: אמון יריב, טקסט מלווה לתערוכה: נעמי אביב)
שם התערוכה – “לא היה לי לב להעיר אותך”
עד מתי ואיפה – 16.11.13, גלריה גורדון, בן יהודה 95, תל אביב, עוד עבודות ושעות פתיחה באתר.
מה רואים – 22 ציורים גדולים, צבעוניים ופואטיים (עם כותרות שיריות שאסור לכם להחמיץ), יכניסו אתכם לעולמה של חן שיש, המורכב מאגרטלי ענק, ציפורים והרבה לבבות שבורים, שהופכים מעבודה לעבודה לסיפור אגדה פנטסטי. מריחות הצבע ביד ובמכחול בצבעי שחור, זהב, כתום, ורוד ולבן עז, מוכיחות את הפעולה הציורית העוצמתית שלה, שלרוב מתחילה ללא תכנון מראש על הבד. חלק מהעבודות מורכבות מכמה לוחות נפרדים (פנטפטיך או דיפטיך) ומספרים יחד סיפור מקרי, פנטזיה שהתפרצה אל הבד, עם גיבורים כמו ציפור בהריון, גבעולים בג’ונג’ל מוזהב, צמרות בוערות ועוד. ברוכים הבאים לארץ אוז ומלכת הלבבות השחורים.