ציירי לנו כבשה בפיתה. "בדיוק כמו שרציתי" - אלינוער קלר ונעמה פלג סגל
ציירי לנו כבשה בפיתה. "בדיוק כמו שרציתי" - אלינוער קלר ונעמה פלג סגל

#1
ראיתם פעם ילד נכנס להתקף זעם כשציור לא יוצא לו כמו שהתכוון? בטח, אלא מה. העיפרון בורח לכיוון בלתי-צפוי, הצבע יוצא קצת מהקווים – וכבר נדמה שסוף העולם הגיע. אז הנה, אפשר גם אחרת. גיבורת הסיפור המתוקה מתארת כאן בגוף ראשון איך היא מנסה לצייר ציור מדויק ומושלם, כזה שהגננת תַראה לכולם: הנה הצליחה לצייר ילדה מחייכת שמנגנת בפסנתר, ובעוד היא מתאמצת לצבוע את הקלידים – בורח לה קו. מה עכשיו? 

במקום לקמט את הנייר בעצבים ולהתחיל ציור חדש, הגיבורה שלנו מתלבטת קצת – ואז בוחרת לעשות מהלימון לימונדה ולזרום עם הקו שברח לאן שייקח אותה. חיש קל הופך הפסנתר לסוס פרא שדוהר עם הילדה המצוירת לעולם הממתקים, וכשבורח לה עוד קו להכעיס – מתברר שהקו הזה רוצה להיות כנף של אווירון, וכך הציור לובש צורה ופושט צורה, פעם אחר פעם, בזכות תבונה ותעוזה יצירתית של ילדה, עד שהוא הופך למשהו אחר לגמרי ממה שהתכוונה מלכתחילה – ובכל זאת היא מכריזה בסיפוק: “איזה ציור יפה עשיתי! יצא לי בדיוק כמו שרציתי!” ואם ילדכם יפנים את המסר, מי יודע, אולי ילמד איך הופכים בעיה להזדמנות גם במקרים אחרים.

הסיפור כתוב ומחורז בחן רב, בשפת דיבור ילדית טבעית, כאילו נכתב בידי הילדה המספרת עצמה, והעיצוב היפהפה רק מחזק את התחושה: הטקסט כולו מצויר באותיות דפוס ילדותיות, במקום בפונטים, והאיורים נפלאים בתמימותם. איה גורדון-נוי מעניקה מגע של קסם לכל ספר שהיא מציירת: אי אפשר שלא להתאהב בדמויות שלה, וכל כפולה מאוירת היא חוויה חושית ורגשית לעילא. לבני 3-7.

“בדיוק כמו שרציתי” מאת אלינוער קלר ונעמה פלג-סגל (איורים: איה גורדון-נוי, הוצ’ כנרת זמורה-ביתן, 24 עמ’, מנוקד) – 47.60 ש”ח בבוקמי (במקום 68 ש”ח מחיר מלא)#2 דרקון מחמד

מכירה את קרמיט? "גניפר מארדלי והקרפד המדבר" - ברוס קוביל


אם הילדים שלכם אוהבים פנטזיה, הנה סדרה חביבה שתפתה אותם לצלול אל בין הדפים: גיבוריה נקלעים כאילו במקרה לחנות קסמים משונה לא הרחק מביתם, ברחוב שמעולם לא ראו, ויוצאים ממנה כשבידם יצור פלאי שעליהם לשמור עליו ולגדל אותו. אף שהטיפול ביצור מכניס אותם לצרות צרורות, הוא גם מעניק להם כוחות נפש שלא היו להם קודם ומאלץ אותם להתמודד עם שדים פרטיים משלהם, עד הסוף הטוב. שני הספרים הראשונים שהופיעו בעברית מציגים גיבורה שמקבלת קרפד מדבר בעל כוחות מיוחדים (ואותו חיבבתי יותר), וגיבור שקונה ביצת דרקון שעומדת לבקוע. התרגום סביר. לבני 7-10.

ספרי “חנות הקסמים”: “ג’ניפר מארדלי והקרפד המדבר”, “ג’רמי תאצ’ר מגדל דרקון”, מאת ברוס קוביל (אייר: גארי ליפינקוט, מאנגלית: יעל ענבר, הוצ’ עם עובד, 151 עמ’ ו-143 עמ’ בהתאמה), 51.80 ש”ח לספר באתר ההוצאה (במקום 74 ש”ח מחיר מלא לספר)

#3 הנסיך המוקטן


הישרדות VIP. "הנסיך הקטן", מהדורת מתנה - אנטואן דה-סנט-אכזיפרי


אם “הנסיך הקטן” הוא אחד הספרים שתרצו לקחת לאי בודד (והאמת, זה הלוקיישן המושלם לקרוא אותו), הנה בשורה משמחת: בימים אלה, במלאת 70 שנה לצאתו לאור, הופיע ספרו המופתי של סנט-אכזופרי בפורמט חדש ומתוק – קטן מספיק כדי שתוכלו לתחוב אותו לתיק או לכיס המעיל בדרך לסוף העולם, ועדיין קריא וזורח יפה מהדפים. סימניית בד מוזהבת תשמור לכם על המקום גם אם תהיה שם רוח. לכל מי שיודע לקרוא, בכל גיל.

“הנסיך הקטן” בפורמט מתנה, כתב וצייר: אנטואן דה סנט-אכזופרי (מצרפתית: אילנה המרמן, הוצ’ עם עובד, 88 עמ’) – 52 ש”ח בחנות הספרים העצמאית המגדלור (במקום 74 ש”ח מחיר מלא)