בגלל זה אתה שם רגליים על השולחן, שמופי? "המוח הגברי" מאת לואן בריזנדיין
בגלל זה אתה שם רגליים על השולחן, שמופי? "המוח הגברי" מאת לואן בריזנדיין

כפי שספרה הקודם והמומלץ של ד”ר בריזנדיין על המוח הנשי הופנה אל הקורא הגברי דווקא, בתקווה שיצליח להבין אותנו קצת יותר (“כן, אנחנו שונות מכם מאוד”), כך מופנה ספרה החדש על מסתרי המוח הגברי אל הקוראות, המשתוקקות לדעת מה קורה אצל הזכרים שלהן בין האוזניים. עם זאת, שמעתי המלצות גם מגברים שקראו אותו, וממש לא יזיק לבני שני המינים לקרוא את שני הספרים באותה מידה. ולפני הכל, צפירת הרגעה: “המוח הגברי” מכיל אמנם יותר מ-200 עמודים ברוטו (לעומת 320 עמודי “המוח הנשי”), אבל חצי מהם מוקדש לביבליוגרפיה – מה שמזכיר לי את הספר “כל מה שגברים יודעים על נשים” שאיזה חבר קיבל פעם ליומולדת, וכשפתח אותו גילה רק דפים לבנים וריקים למשעי. אז גם כשמדובר במוח הגברי מספיק רק חצי ספר, כנראה.

אבל ברצינות, כל מי שחיה בסביבה שיש בה לפחות זכר אחד, שמן הסתם מוציא אותה מדעתה לפחות חלק מהזמן (“די לחפור, כבר חצי שנה אני אומר לָךְ שעוד רבע שעה אני מתקן את זה!”), תמצא כאן הרבה הסברים, שלא לומר נחמות קטנות. חברתי י’ הבינה בזכות הספר למה בעלה יוצא מדעתו בכל פעם שהיא מרימה את קולה בכעס (במוחו הקמאי זה נתפס כאיום על מעמדו כזכר-אלפא), למה התינוק שלה משוויץ בהישגיו בעיקר ליד אבא שלו, למה הבן הגדול נוטה למצבים מסוכנים, ומה הקשר בין רמת הטסטוסטרון של הגבר לבין התנהגותו בבית. ואילו המחברת מסכמת: “במשך שנות כתיבתו של הספר הזה למדתי לראות באור חדש את הגברים שאני אוהבת – הבן שלי, בעלי, אחי ואבא שלי. אני מקווה שהספר הזה יאפשר לקוראי להתוודע למוח הגברי ולהבין את עבודתו המדויקת והמורכבת”. הספר קריא וידידותי למשתמש, גם אם הוא בור ועם-הארץ כמוני במדעי המוח. והנה גם המבוא באתר ההוצאה.


הספר “המוח הגברי” מאת ד”ר לואן בריזנדיין (מאנגלית: יעל סלע-שפירו, הוצאת מטר, 137 עמ’ נטו) – 95 ש”ח, או 65 ש”ח לעותק משומש בבוקספר