והעיקר לא לפחד כלל. הסרט "סייד קשוע - פחדן מלידה" (צילום: דורית צימבליסט)
והעיקר לא לפחד כלל. הסרט "סייד קשוע - פחדן מלידה" (צילום: דורית צימבליסט)

איך הייתם מגיבים אם הייתם מגלים שאדם שנואם מדי יום בכיכר העיר סובל, למעשה, מפחד קהל איום ונורא? או שהמדביר השכונתי שלכם לא מסוגל, בעצם, לשרוד מפגש תמים עם נמלה? מוזר, נכון? כך הרגשנו גם אנחנו כשהתברר לנו שסייד קשוע מעיד על עצמו שהוא פחדן (ואבא שלו מוסיף: פחדן מלידה). דווקא קשוע, שמעורר עליו את זעמם של יהודים וערבים כאחד (אלה רואים בו אויב עם בעיית שתייה, ואלה מטיחים בו שהוא משת”פ, בוגד ומתייהד) – הוא, שממשיך באומץ לכתוב טורים וספרים מעוררי ויכוח ועניין שתורמים למה שכל כך חסר כאן (דיאלוג תרבותי, קוראים לזה) – טוען בעקשנות שהוא פוחד מהכל: החל מנחשים, מכוניות וכלבים וכלה בטנקים, חיילים ופיגועים. הוא תמיד מרגיש אאוטסיידר (גם בבית צפאפה, גם בטירה וגם בדניה) ולמרות שהוא מנהל שיחות עם קוראים בני כל הגילאים בבכל רחבי העולם – נראה שהדיאלוג הפנימי שלו מייסר אותו יותר מכל. בתוך המציאות הזאת הוא מתחזק משפחה – אשתו, נג’את, ושני ילדיו – שנודדת אחריו ומתמודדת איתו בשאלות של זהות ושייכות.

אם קראתם את “ערבים רוקדים”, “ויהי בוקר” ו”גוף שני יחיד”, אנחנו מוכנים להתערב שגם אתם נסחפתם אחרי הסגנון הייחודי של קשוע והסתקרנתם מדמותו רבת הפנים. הבמאית דורית צימבליסט עקבה אחריו וליוותה אותו במשך שבע שנים(!) – תקופה ארוכה גם במונחים דוקומנטריים, ויצרה סרט תיעודי מרתק שמנסה לקלף את השכבות ולעמוד על טיבו של האיש. הסרט, שכבר הוקרן פעמיים בטלוויזיה, מגיע עכשיו לחנויות וניתן לרכישה ו/או להשכרה – ואנחנו, שפיספסנו אותו בערוץ 2, שמחנו על ההזדמנות לצפות בו בשקט. בתום 52 דקות אנחנו לא יכולים להבטיח לכם ערב אופטימי (אחרי הכל, זה הסיפור של כולנו והוא לא ממש שמח), אבל חומר אקטואלי ואינטליגנטי למחשבה – בשפע. אגב, לא היינו ממליצים על צפייה בליווי כיבוד: יהיו דעותיכם הפוליטיות אשר יהיו, הוא בהחלט עלול להיתקע לכם בגרון.


“סייד קשוע – פחדן מילדות”, סרטה של דורית צימבליסט (סרטי האחים הימן, 52 דקות, ישראל 2009) – 79 ש”ח
ניתן מעתה לקנייה ולהשכרה ב”האוזן השלישית” (קינג ג’ורג’ 48, תל אביב). לאתר הסרט (כולל קטעים לצפייה) – www.sayedkashuafilm.com