איך אפשר לראות את זה? מתוך תערוכתה של דגנית ברסט "לבן על לבן"
איך אפשר לראות את זה? מתוך תערוכתה של דגנית ברסט "לבן על לבן"

לפני כמה ימים נקלענו להתערבות שטותית למדי שביקשה לקבוע מי מהנוכחים בחדר הוא בעל המטען האסוציאטיבי המרשים והמפתיע ביותר. לא נעים לספר אבל לא הברקנו ונחלנו כישלון צורב. אחת המטלות שהומצאו על ידי צוות השופטים (המשוחד) כדי להכריז על הזוכה (שלא הגיע לו) היתה זריקת מילה לחלל האוויר ושחרור אסוציאציות בקול רם. למילה “לבן” הצלחנו להרכיב רשימה בנאלית, בקושי בת עשר מילים. אופס.

בתערוכתה המרתקת של הציירת והצלמת דגנית ברסט, שנקראת – תחזיקו חזק – “לבן על לבן”, מוצגות מספר יצירות (ארבע עבודות וידאו וצילומים) המכונות “עבודות צדדיות” – כאלו שנוצרו במשך השנים לצד מהלך היצירה המרכזי של ברסט. כמו כן העבודות נולדו מתוך פגישות מקריות שלה עם אנשים אחרים (בהם האמן דרור דאום שגם מתארח ומציג בתערוכה), ושחלקן לא זכו להיחשף בתערוכות להן הן נועדו (בטקסטים המלווים את היצירות מתארת ברסט כיצד לא יצאו לפועל אותן תערוכות). התערוכה מייצרת אווירה אינטימית, כמעט שיחה בין ידידים, ומעוררת מחשבות על יצירה בשולי היצירה, על אקראיות, על שיגרה, על החמצה ועל כל הדברים שבסופו של דבר לא יצאו אל הפועל.

אחרי הביקור בתערוכה רשמנו לעצמנו ברשימת הטו-דו, שחור על גבי לבן – “לטפל בהקדם האפשרי ביכולות האסוציאטיביות שלנו ובעיקר במקרים של לחץ, להלן – תחרות, התערבות או כל סיטואציה אחרת שעלולה להוציא לנו שם של לוזרים”.

“לבן על לבן” – תערוכה של דגנית ברסט. אמן אורח: דרור דאום. 
גלריה ג’ולי מ. – בצלאל יפה 10, תל אביב 
טל’: 03-5607008
התערוכה תינעל בשבת 17.4.10.
www.juliem.com