אלחמדולילה! שובה של המלכה - גבי ניצן
אלחמדולילה! שובה של המלכה - גבי ניצן

כשאני קוראת את גבי ניצן, לא חשוב מה הוא כותב, אני תמיד מרגישה כאילו מישהו פתח חלון בחדר. קִראו לזה ספרות טובה/לא-טובה או כתבה עיתונאית בכריכה קשה, זה ממש לא משנה, כי הבחור פשוט יודע לפתוח חלונות (וחלומות) ולפקוח עיניים קוראות ולהגיע דרכן פנימה – או, כמו שאומר מלך באדולינה, לחולל ניסים: זה מה שקורה כשמלים מסוגלות לשנות חיים. לרגע, לחצי שעה, לשבוע ואולי לתמיד.

“שובה של המלכה” הוא ספר ההמשך של רב-המכר “באדולינה”, ואפשר ליהנות ממנו גם בלי לקרוא את קודמו. העלילה לא ממש חשובה, אבל כיף לקרוא אותה וממש לא יזיק להפנים את המסרים שלה, אם הם מתאימים לכם בנקודת הזמן הספציפית בחייכם. בשבילי, בכל אופן, החלק המענג והמאלף ביותר מסתתר דווקא בסיפור הקטן שבסוף הספר, שבו מודה הסופר לסולימן אלחמדולילה, בדואי מבוגר שפגש בסיני ושאומר על כל דבר “אלחמדולילה” (השבח לאל), גם כשקורים דברים לא טובים. לא אקלקל לכם בספוילרים – תקראו! אצטט רק את המסר החשוב, הנפלא, המרגש:

“המתנות של אללה לא מגיעות בנייר צבעוני וסרטים מפונפנים. הרבה פעמים המתנות הכי גדולות מגיעות בעטיפה הכי עלובה(…). בגלל זה, כשאני רואה משהו שמגיע בעטיפה מעאפנה, אני כבר יודע שבפנים יש מתנה רצינית. אז אני קודם כל אומר תודה, ואחר-כך מגלה מה קיבלתי”.

אוף, כמה שזה נכון. וכמה מועיל לדעת את זה מראש ולא בדיעבד, כשמאוחר מדי.

אז תעשו לעצמכם טובה, או – אתם יודעים מה? קנו את הספר למישהו צעיר ו/או עם ראש פתוח, ואם הוא יודה לכם, תעשו לעצמכם טובה ותבדקו למה.

“שובה של המלכה”, כתב גבי ניצן, איירה (להפליא!) כנרת גילדר, 168 עמ’, ידיעות אחרונות – ספרי חמד (168 עמ’) –  98 ש”ח בחנויות הספרים או 49 ש”ח בקנייה אונליין