אישה כלבבנו. מריאן פיית'פול מתוך עטיפת אלבומה easy come easy go
אישה כלבבנו. מריאן פיית'פול מתוך עטיפת אלבומה easy come easy go

רוב האנשים מתים כבר לצאת לפנסיה. הם מצפים ליום בו לא יצטרכו לעבוד, ויתמסרו לטיולים, נכדים, בניית דגמים או גידול סחלבים. מוסיקאים לעומת זאת, לא יוצאים לגמלאות אף פעם, ולפעמים זה קצת חבל. בעשור השביעי, אין הרבה זמרים שמכבדים את עברם, ולא גורמים לנו מבוכה קשה. אבל מריאן פיית’פול תמיד היתה מקרה מיוחד, וגם כאן, היא לא מצייתת לחוקים.

אי אפשר לצפות לפחות מבחורה עם כזה סיפור חיים: נערת זוהר מתוקה, היורשת לתואר הברונית זאכר-מאזוך (כן,על שם דוד של אמא שלה קוראים לזה ‘מזוכיזם’) שהופכת לזמרת פופ מקסימה עם קול פעמונים, מתחתנת ויולדת ילד, עוזבת את האב לטובת אחד מגדולי כוכבי הרוק אי פעם (ג’אגר), מתמכרת לסמים, מאבדת את הילד, מתגוללת ברחובות סוהו וניו יורק, חוזרת לשיר עם קול הרוס וחרוך, מוציאה אלבום מופת (broken English) וממציאה את עצמה אלף פעמים מחדש בשלושים ומשהו שנים שחלפו מאז. מריאן שלנו היא אישה חזקה ומיוחדת, ועם קול חד פעמי כמו שלה אי אפשר להיוולד, אלא רק להרוויח. השנה היא הוציאה אלבום חדש, Horses  and high heels שמשלב קאברים לקלאסיקות סיקסטיז עם שירים חדשים שהיא כתבה יחד עם אחרים (המחזאי האירי הנהדר פרנק מקגיניס כתב לה שיר במיוחד). האלבום הוקלט בניו אורלינז עם חבורה באמת משובחת של נגנים בוגרים ומשופשפים, וכמה חברים אורחים (לו ריד ודר’ ג’ון).

גם בגיל 65, כשהיא נשאית של צהבת מסוג סי ושורדת של סרטן השד, גברת פיית’פול החד פעמית לא מוותרת על סיבוב הופעות עולמי שבא עם אלבום חדש, סיבוב שעובר גם בתל אביב (זאפה) וגם בשוני (היום). אולי זה בגלל, שכאמור, מוסיקאים לא יודעים לפרוש, ואולי בגלל שהיא יודעת שצריך לנצל כל רגע: מה שזה לא יהיה, הרווחנו זמרת אדירה, עם חומר חדש, בזמן אמת. יש.

תתחילו להיכנס לאווירה.

מריאן פיית’פול בזאפה אמפי שוני, שלישי (היום), 20:30