געגועים לטוטו. "הקוסם מארץ עוץ" (צילום: דניאל קמינסקי)
געגועים לטוטו. "הקוסם מארץ עוץ" (צילום: דניאל קמינסקי)

דורותי, הגיבורה של “הקוסם מארץ עוץ” (הספר הופיע בשנת 1900) היא חברת ילדות שלי. עם סופת טורנדו היא עפה מקנזס המשעממת אל ארץ האגדות. נעלי הקסם ועוד כמה חברים טובים עוזרים לה במסע. בסופו היא שבה אל הבית (כי המקום הטוב ביותר זה הבית) והנעליים נשמטות מרגליה. כשהייתי קטנה נשבעתי לעצמי לחפש את הנעליים של דורותי. אם לא אמצא זוג נעליים אסתפק בנעל אחת, ואפילו בשרוך. עד היום אני מחפשת, את נעלי הקסם האלה. בדיוק בגלל זה – טסתי לראת את ההצגה הנושאת את שם הספר – שהופקה על ידי תיאטרון המדיטק בשיתוף בית ליסין (שימו לב, קיימת מהצגה נוספת בשם זה של תיאטרון עזריאל אושרוב), ובעיניים מתרוצצות ומוקסמות ישבתי באולם – וראיתי את הדברים בעיניים של ילדה לשעבר.

טקסט שנון (של דניאל אפרת), בימוי מבריק (של גלעד קמחי) ומשחק נפלא של 9 שחקנים (ראו פירוט למטה) ושל כלבלב אחד, טוטו, שאינו אלא בובה על חוט שמופעלת על ידי שחקנית. יחד במסע הרפתקאות, הם עושים דרכם אל הקוסם המהולל עם רשימת בקשות. הדחליל מבקש לו מוח. איש הפח מבקש לו לב והאריה הפחדן מקווה לאומץ. נוסף ליופי ולצבעוניות יש גם מסרים אחדים. המחזמר הצבעוני והעשיר שזור בפזמונים חדשים וישנים, שכתב אמיר לקנר. וכמה נפלא שלא ויתרו על המוסיקה המקורית של השיר “מעבר לקשת”, פנינה שהתיאטרון, הלב והאוזניים של המבוגר מתגעגעים אליה. הילדה מאיה בת הארבע, הייתה שותפתי לצפיה. בתום ההצגה היו לה דמעות בעיניים. לשאלתי לפשר הטפטוף השיבה: “למה הילדים נכנסים עוד פעם להצגה ואני לא?”

ואכן, באותו יום התקיימו בתיאטרון שתי הצגות. חשבתי לי שאם ילדה בת  ארבע רוצה לראות את ההצגה שנית ומיד, זה סימן שהקסם נשאר ואפשר לקחת אתו הביתה.

 

ההצגה “הקוסם מארץ עוץ” של מדיטק חולון ותיאטרון בית ליסין (מחזה מוסיקלי ע”פ ספרו של ל. פרנק באום, 70 דק’) – 70 ש”ח
מועדים קרובים – 15.10.11, 22.10.11, 09.03.11, תיאטרון המדיטק, גולדה מאיר 6, חולון, טל’: 03-5021555

עיבוד למחזה: דניאל אפרת, בימוי וכוריאוגרפיה: גלעד קמחי, תפאורה: ערן עצמון, תלבושות: אולה שבצוב, מוסיקה: אמיר לקנר,תאורה: עדי שימרוני, שחקנים: אילנית גרשון, דקלה הדר, ידידה ויטל, הילה זיתון, רויטל זלצמן, יניב לוי, חייקה מלכה, עוז ניצן, יעקב תמרי.