שיא תפארתו. Kanye West. My beautiful Dark Twisted Fantasy
שיא תפארתו. Kanye West. My beautiful Dark Twisted Fantasy

קנייה וסט הוא גאון. אין דרך אחרת לתאר אותו. האיש הזה המציא מחדש את ההיפ-הופ בגרסה נקייה, לא אלימה, לא מיזוגנית, אבל מתוחכמת מאוד מבחינה מוזיקלית. הוא עשה את זה בעידן שכבר נדמה היה שאי אפשר להמציא מחדש שום דבר, בטח לא את המוזיקה השחורה. האלבום החדש שלו, החמישי במספר, הוא ללא ספק האלבום הכי יפה והכי מוצלח של 2010, אבל יותר מזה הוא דיסק מרגש, סקסי, נבון ובעיקר אופטימי.

זה מתחיל מיד בקטע הפתיחה, עם פסנתר אקוסטי חם שלאורו שואלות זמרות הליווי: “?can we get much higher”, ונמשך לאורך כל הדיסק. משם אל  הסינגל “runaway” שבגרסת האינטרנט הוא סרט מקסים בן 9 דקות, שבו קניה משתעשע עם רקדניות בלט. ועד שיר הסיום המרגש “lost in the world” שבו קניה שוב משחק עם האוטו-טיון ויוצר הרמוניות מכאניות, שנשמעות בו זמנית מהעבר והעתיד.

היה רגע שבו נדמה היה שקנייה ווסט יאכל על ידי ההצלחה שלו. שהעובדה שהוא נחשב לאיש הכי קולי בעולם, תהפוך אותו לנודניק. בדיסק השני, כשהוא שר את “golddigger” על כל הבחורות שרוצות אותו בגלל הכסף, היה אפשר לחשוב שעולמו הצטמצם לכדי “אוי, כמה קשה להיות סלב”. מתברר שאפשר גם אחרת. אחרי אלבום רביעי מעט מנומנם, קנייה חזר בסתיו הזה כשהוא בשיא תפארתו. לא צריך לאהוב היפ הופ, בעצם לא צריך בכלל לאהוב מוזיקה, כדי ליהנות מהדיסק הזה. כל מה שצריך זה זוג אוזניים, ושעה פנויה. קנייה יעשה בשבילכם את כל היתר.

האלבום החדש  “My beautiful Dark Twisted Fantasy” של קניה ווסט – 59.90 ש”ח
להשיג בחנויות המוזיקה ברחבי הארץ